Gdzie składować gruz pochodzący z remontu?
Remont domu, mieszkania czy biura wiąże się z ogromem prac. Należy wówczas zadbać o to, aby nie zabrakło materiałów, które są niezbędne do wykończenia wnętrz. Oprócz tego właściciele firm czy domów muszą też mieć na uwadze fakt, że remontowi towarzyszą również niemałe ilości odpadów. Często zdarza się tak, że największy problem stanowi gruz. Nie każdy wie, co z nim zrobić i jak się go pozbyć. Dlaczego gruzu nie można wyrzucić do śmietnika i co należy z nim zrobić, aby pozbyć się go zgodnie z prawem i w sposób przyjazny środowisku?
Dlaczego gruzu nie można wyrzucić do śmietnika?
Niektóre osoby remontujące dom popełniają błąd i wyrzucają nagromadzony gruz do śmietnika. Warto jednak wiedzieć, że takie działania są niewłaściwe, o czym stanowi prawo. Wyrzucając gruz do pojemnika na śmieci, można otrzymać wysoką grzywnę. Co więcej, takie działania szkodzą środowisku naturalnemu. Gruz jest materiałem, który można poddać recyklingowi. Odpowiednio przetworzony może być wykorzystany nawet w dziewięćdziesięciu procentach. Firmy, które pozyskują gruz z recyklingu, nie tylko oszczędzają, ale również przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego, ponieważ dzięki nim ogromne ilości gruzu nie rozkładają się przez wiele lat.
Jak legalnie pozbyć się gruzu pochodzącego z remontu?
Przed rozpoczęciem remontu domu czy biura należy skontaktować się z firmą wywożącą odpady, ponieważ niezbędny będzie wynajem kontenerów na gruz. Warto zadbać o to, aby takie pojemniki znalazły się w mieszkaniu czy biurze przed rozpoczęciem prac, ponieważ dzięki temu łatwiej zachować porządek. Firma, która się tym zajmuje, nie tylko dostarczy
kontenery na odpady budowlane, ale również wywiezie gruz.
Dzięki temu właściciel firmy czy domu może mieć pewność, że pozbywa się odpadów w sposób zgodny z prawem, a jednocześnie ekologiczny. Ważne jest również, że w kontenerze na gruz mogą się znaleźć elementy betonowe, ceglane i ceramiczne. Co więcej, gruz może występować w postaci czystej i mieszanej (na przykład z domieszkami armatury sanitarnej czy tynku i kleju), jednak tej drugiej w kontenerze nie może się znaleźć więcej niż pięć procent.